Jak připravit chřest?

17.05.2022

Užijte si chřestovou sezónu! Chřest se v jídelních plánech objevuje celkem pravidelně. Jde o sezónní zeleninu, sklízí se přibližně od poloviny dubna do začátku června. Sluší mu jednoduché úpravy, které snadno zvládnete i v rámci programu Metabolic Balance. Nejchutnější je čerstvý, ideálně ten, který ještě ráno ležel na poli. Je přirozeně sladký, křehký, šťavnatý, bohužel o tyto vlastnosti rychle přichází. Dobrým řešením jsou farmářské trhy - ráno nakoupíte a připravíte k obědu. Přibližným vodítkem pro čerstvost je křehkost - čerstvý výhonek chřestu (zelený i bílý) se při pokusu o ohnutí zlomí. Chřest je možné vařit ve vodě i v páře, restovat, péct, grilovat nebo podélně hodně tence nakrájený ho lze přidat do salátů i syrový. Bílý chřest je nutné před tepelnou úpravou oloupat ze všech stran směrem od hlavičky, zelený chřest se běžně neloupe, stačí jen odkrojit spodní dřevnaté konce. Chřestové odřezky je možné použít na vývar (lze je schraňovat v mrazáku). Známou holandskou omáčku si v přísné fázi programu nepřipravíte, ale nevadí, chřest bude skvělý i s vejci nebo šunkou, nebo s "falešnou majonézou" z vaječného žloutku, příp. přepuštěným máslem ve 3. fázi.

Několik receptů najdete na přípravu najdete ve Velikonočním speciálu. Chřest je výborný v polévce, ale i vařený nebo dušený jako příloha. Chřest vařím dle tloušťky výhonků 3 - 10 minut. Pokud chcete zachovat krásnou svěží zelenou barvu, je ideální způsob blanšírování a následné rychlé zchlazení v ledové vodě. Chřest je možné přidat i do vaječné omelety, příp. muffinů, výborný je i v rizotu, ale na to si počkáte až do 4. fáze. Aktuálně jsem pro vás připravila několik nových receptů, které lze využít už v přísné fázi. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky